Contact BC Alpine Contact BC Alpine
Find / Contact a Club Find / Contact a Club
View our Sponsors View our Sponsors
Visit www.snowstars.ca

BC ALPINE NEWS ARTICLE ID# 2518

Teck U16 Provincial Speed Championships at Dave Murray Training Centre

PARSONS PHOTO ALBUM


Teck U16 Provincial Speed Championships
Hosted by Whistler Mountain Ski Club
February 15 to 17, 2013


Congratulations and thanks to the Whistler Mountain Ski Club for hosting a superb Teck U16 Provincial Speed Championships!

There were three super-G races for the 62 boys, and two for the 64 girls (one of the girls' competitions was cancelled when fog rolled in). Athletes enjoyed a challenging course and rock-hard conditions on the new Dave Murray Training Centre track (Raven-Ptarmigan).  

The Parsons’ Trophies, named after long time race advocate and supporter Bob Parsons, were awarded to defending Parsons’ Champion Mikayla Martin, and Riley Seger, both from the Whistler Mountain Ski Club.

The overall winners of the 2013 Parsons championships were two WMSC racers; Riley Seger for the men and defending champ Mikayla Martin for the ladies.

 Congratulations to both Seger and Martin, and to all of the athletes that tested their speed skills on the amazing Dave Murray National Training Center.
 

TOP 10 super-G finishers listed below:

Friday, February 15 super-G, Men, U16/18
1 CRAWFORD, James (Whistler Mountain Ski Club) 1:07.20
2 MULLIGAN, Sam (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:07.49
3 SEGER, Riley (Whistler Mountain Ski Club) 1:07.60

4 MOFFAT, Ryan (Big White Racers/Kelowna Ski Club) 1:09.44
5 PEIFFER, Max (Whistler Mountain Ski Club) 1:09.49
6 SCHARF, Max (Revelstoke Ski Club) 1:10.36
7 KIRSHENBLATT, Max (Whistler Mountain Ski Club) 1:10.43
8 KREUTZ, Matthew (Vernon Ski Club) 1:10.50
9 YATES, Cooper (Whistler Mountain Ski Club) 1:11.11
10 SMITH, Mitch (Revelstoke Ski Club) 1:11.30

Friday, February 15 super-G, Ladies, U16/18
1 MARTIN, Mikayla (Whistler Mountain Ski Club) 1:11.88
2 WEARMOUTH, Antonia (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:13.00
3 CUMMING, Meg (Apex Ski Club) 1:13.79

4 MCTAVISH, Esme (Whistler Mountain Ski Club) 1:14.36
5 HOFFOS, Courtney (Windermere Valley Ski Club) 1:14.44
6 TANSLEY, Antoinette 1:14.57
7 FLECKENSTEIN, Stefanie (Whistler Mountain Ski Club) 1:14.92
8 PATTERSON, Soleil (Red Mountain Racers) 1:15.34
9 COLLOMBIN, Tyra (Fernie Alpine Ski Team) 1:16.32
10 MCWILLIAMS, Scout (Vernon Ski Club) 1:16.58

Friday, February 15 super-G, Men, U16/18
1 CRAWFORD, James (Whistler Mountain Ski Club) 1:07.36
2 MULLIGAN, Sam (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:07.54
3 SEGER, Riley (Whistler Mountain Ski Club) 1:08.58

4 ALEXANDER, Cameron (Whistler Mountain Ski Club) 1:08.82
5 PEIFFER, Max (Whistler Mountain Ski Club) 1:09.82
6 KIRSHENBLATT, Max (Whistler Mountain Ski Club) 1:10.25
7 ROEHRIG, Alex (Big White Racers/Kelowna Ski Club) 1:10.36
8 SMITH, Mitch (Revelstoke Ski Club) 1:10.42
9 YATES, Cooper (Whistler Mountain Ski Club) 1:10.52
10 KREUTZ, Matthew (Vernon Ski Club) 1:11.02

Saturday, February 16 super-G, Men, U16/18
1 SEGER, Riley (Whistler Mountain Ski Club) 1:10.46
2 ALEXANDER, Cameron (Whistler Mountain Ski Club) 1:10.99
3 MULLIGAN, Sam (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:11.17

4 PEIFFER, Max (Whistler Mountain Ski Club) 1:11.92
5 ROEHRIG, Alex (Big White Racers/Kelowna Ski Club) 1:12.84
6 SCHARF, Max (Revelstoke Ski Club) 1:13.60
7 KIRSHENBLATT, Max (Whistler Mountain Ski Club) 1:13.66
8 CRAWFORD, James (Whistler Mountain Ski Club) 1:14.32
9 KREUTZ, Matthew (Vernon Ski Club) 1:14.88
10 LLEWELLYN, Carson (Whistler Mountain Ski Club) 1:15.03

Saturday, February 16 super-G, Ladies, U16/18
1 MARTIN, Mikayla (Whistler Mountain Ski Club) 1:13.75
2 FLECKENSTEIN, Stefanie (Whistler Mountain Ski Club) 1:14.90
2 WEARMOUTH, Antonia (Grouse Mountain Tyee Ski Club) 1:14.90

4 CUMMING, Meg (Apex Ski Club) 1:15.68
5 TANSLEY, Antoinette 1:15.76
6 HOFFOS, Courtney (Windermere Valley Ski Club) 1:15.99
7 PATTERSON, Soleil (Red Mountain Racers) 1:16.24
8 COLLOMBIN, Tyra (Fernie Alpine Ski Team) 1:16.61
9 ALFONSO, Ella (Big White Racers/Kelowna Ski Club) 1:17.86
10 KAPUR, Sarah (Whistler Mountain Ski Club) 1:19.43



One of the highlights of the three-day event was Sunday's ski cross race. It was a "4-up team event"; four racers on the track at one time, but racing as a team. The 3rd racer to cross the finish line stopped the clock and determined the team's time.


Here are the ski cross team results:

WOMEN

Place
Team #
Name 1
Name 2
Name 3
Name 4
1   
Team 3
TANSLEY, Antoinette 
SMITH, Gabrielle 
RORA, Arina 
FOSTER, Justine 
2   
Team 1
WEARMOUTH, Antonia 
CHORE, Zoe 
TUER, Maggie 
DJORDJEVIC, Nela 
3   
Team 4
PATTERSON, Soleil 
RUNGE, Stephanie 
USSHER, Sarah 
MERCIER, Eva 
4   
Team 6
GAIRNS, Tiana
LAKE, Sonja
KEAY, Charlotte
STEEVES, Megan
5   
Team 2
HOFFOS, Courtney
KARIM, Arizah
STANGL, Andrea
PREDOJEVIC, Anya
6   
Team 7
VOSS, Annika
CARRY, Britta
NYMANN, Maja Renate
MANNING, Madeline
7   
Team 5
COLLOMBIN, Tyra
MCCOOEY, Keegan
GROEGER, Liene
ANDERSON, Jessica
8   
Team 8
STAMBOLIAN, Sonia
TAFEL, Keeley
SPENCER, Kendall


MEN

Place Team # Name 1 Name 2 Name 3 Name 4
1 Team 5 GERSHON, Alex BEVERIDGE, Ciaran BIBBY, Max MCGUIRE, Daniel
2 Team 1 MULLIGAN, Sam HARLE, Kole NYDEGGER, Shawn BERTSCHMANN, Noah
3 Team 6 BEATTIE, Jamis SEKIYA, Shintaro LYALL, Lloyd GILCHRIST, Liam
4 Team 8 CARIGNAN-TURCOTTE, Antoine NOVAK, Tom POLLOCK, Kyle MCGRATH, Liam
5 Team 4 YATES, Cooper WILKINSON, Alexander FRAME, Logan HAWKINS, Christian
6 Team 2 SEGER, Riley LLEWELLYN, Carson LYALL, Eric FORSYTH, Brodie
7 Team 7 CADMAN, Jeffrey MARTIN, Riley HENDERSON, Harper ANDERSON, Cole
8 Team 10 BANDSTRA, Elliot BERNARD, Simon MACNAUGHT, Ian HOWDEN, Reece
9 Team 9 RENZONI, Griffin BARTLETT, Harry MACDONALD, Conner  
10 Team 3 CRAWFORD, James TUER, Charlie PICHURSKI, Nicholas YUKINAGA-PARADIS, Kenji




COMPLETE OFFICIAL RESULTS HERE

Posted by: Kathy Stahr
on 2/18/2013